Täna tähistab kolmandat sünnipäeva projekt „Pall pole prügi“, mis on Eesti tenniseväljakutelt kokku kogunud ja väärindanud 150 000 tennisepalli. Projekti eesmärgiks on teadvustada tennisepallide keskkonnakahjulikkust ja leida võimalusi nende taaskasutamiseks.
„Tenniseklubi Reval Ladies tubli rakuke on pühendanud oma aega ja toetajate raha, et leida jätkusuutlik lahendus kasutatud tennisepallidele, mis muidu oleksid kasutu prügina jõudnud prügimäele. Selle aja jooksul Eesti tennisekeskustes kokku kogutud pallid on leidnud enamuses uue elu Taani mööblitööstuses, kuid samuti on leidnud taaskasutust ka lasteaedades, lemmikloomade mänguasjadena ja füsioteraapias,“ ütles Reval Ladies tenniseklubi president Triine Casdagli. „Tänan projekti kõiki toetajaid, eelkõige Eesti Tennise Liitu, logistikapartnereid Kaubaekspressi ja Ragn-Sellsi ja selle aasta tugevat partnerit SEB-d.“
„Pall pole prügi“ selle aasta suureks uuenduseks on Eesti suuremate tennisekeskuste väljakute äärde uute kogumiskastide paigaldamine. Need muudavad pallide kogumise veelgi mugavamaks, sest peale mängu on lihtne panna kasutatud pallid kastidesse.
„Kuna tennisepalle on hetkel veel keeruline ringlusesse võtta, siis pallivalmistajad, ringlusse võtjad ja mängu korraldajad on otsimas keskkonnasõbralikumaid lahendusi. Tennisepallid on nö hävimatud, mis tähendab, et need on mehaanilisele töötlemisele väga vastupidavad ja nende disain on alates 1920. aastast sisuliselt muutumatu. SEB jaoks on oluline kestlik majandamine, soovime toetada tennist ning proovime leida viise, kuidas muuta pallide tarbimismuster ja kasutamine jätkusuutlikumaks,“ sõnas SEB Balti jätkusuutlikkuse kommunikatsioonijuht Evelin Allas.
„Pall pole prügi“ projekti meeskond on aktiivselt uurinud erinevaid pallide kasutusvõimalusi nii TalTechi teadlastega, plasti ümbertöötlemise tehnoloogidega kui ka Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledži tudengitega. „Suur tänu kõigile kaasamõtlejatele, kes on püüdnud leida pallidele taaskasutust. Innustame kõiki materjalide ümbertöötlemisega tegelevaid ettevõtteid meiega kontakteeruma, et leida veel uusi võimalusi pallide väärindamiseks,“ ütles Rohetiigri eestvedaja Eva Truuverk, kes kuulub ka „Pall pole prügi“ projekti tiimi
„Pall pole prügi“ soovivad leida uusi partnerid, kes suudavad tagada tennisepallidele jätkusuutlikku taaskasutust. Ideaalis võiks leida kõik tennisepallid ka peale mitmekordset kasutust nii tenniseväljakutel kui muudes valdkondades tee toorainena ettevõteteni, kes materjali ümber töödeldes need lõplikult ära kasutavad.
Pallide kogumiskastid on 26 suuremas tennisekeskuses üle Eesti: Haapsalus, Harjumaal, Kärdlas, Kuressaares, Narvas, Pärnus, Rakveres, Tallinnas, Tartus ja Viljandis.
2021. aastal tunnistas Eesti Tennise Liit projekti “Pall pole prügi” aasta teo vääriliseks.
Pressiteade
Manuses foto „Pall pole prügi“ tiimist pallide uue kogumiskasti kõrval
Foto autor: Anu Adra-Entsik